Ukrainisch


JÜRGEN JANKOFSKY / Юрген Янкофскi

 

 

Анна Худ

 

 

Перша

 

- Жах! - скрикнула Анна. - Це так нечесно, так нечесно!

По телевізору показували біженця, що виходить з моря. На руках він ніс дитину. Дитина була мертва. Обережно, майже що ніжно, він поклав  її на пісок, опустився на коліна та підняв погляд до неба. Туристи в купальниках, серед них і діти, підходили, витріщалися. Ні, це був не фільм. Це були новини, все по-справжньому, тільки що це дійсно відбулося.

Анна закрила очі руками і похитала головою. Але кадри нікуди не зникали. А по морю продовжували плисти інші біженці. І на горизонті тонув черговий човен.

Звичайно, вона не вперше бачила подібне, але сьогодні просто всього було занадто багато.

Диктор говорив, що при бажанні допомогти, можна перевести гроші в будь-який час.

Анна побігла в свою кімнату та принесла свою скарбничку. Тільки вчора бабуся з дідусем дали їй багато грошей на відпустку. «Нехай щастить! Бажаємо вам добре провести час!». Але неможливо було собі уявити, як вони з мамою і татом будуть лежати під пальмами, та станеться те, що вона як раз бачила по телевізору ... Ні! Тільки не це!

Вона високо підняла скарбничку на витягнутих руках, і вона - бам! - вдарилася об підлогу і розлетілася на друзки.

- Що трапилося? - прибігла мама з кухні. - Що ти робиш?

- Я хочу перевести гроші, - показала Анна на телевізор. - Ти мені допоможеш?

- Але як же ...

- Це не чесно! - сказала Анна. - Одні гріються на сонці там, де інші вмирають. Це повинно припинитися, нарешті припинитися!

 

 

Друга

 

Робін ляснув долонею по автомату з жуйками.

- А щоб тобі! - вилаявся він. - Скільки тут ще треба засунути? Чому він нічого не видає?

Анна спостерігала за тим, як Робін люто копався в кишенях своїх штанів. Але перед тим, як він встиг закинути ще одну монету в автомат, вона крикнула:

- Почекай!

Всіх інших дітей в класі Анна вже запитала, чи хотіли б вони щось зробити для нашого світу, щоб побороти лихо, злидні та страждання. Але у всіх були відмовки: одні забули вдома гаманець, у інших якраз не було часу, їм треба було терміново щось вчити, третім спершу треба було запитати дозволу у батьків, а деякі стверджували, що займуться цим завтра, може бути...

Робін з цікавістю розглядав жуйку, яку Анна дістала з рюкзака. Трохи пошарпану, але цілком придатну. І він терпляче слухав промову Анни про те, що бачити такі моторошні кадри по телевізору просто неможливо, та й взагалі.  В кінці кінців Робін дійсно додав свою монетку в скарбничку Анни.

 

 

Третя

 

Анна пожертвувала і ті гроші, які тато дав їй за десятку за складну контрольну з математики. І ще вона вмовляла дядька та тітку, двоюрідних братів і сестер, сусідів та навіть вчителів і незнайомих на вулиці слідувати її прикладу.

І все одно ці кадри, ці жахливі відеосюжети продовжували з'являтися у новинах. Здавалося, що їх ставало навіть більше з кожним днем, а не менше. І ці кадри ставали все більш жахливими: все більше та більше потопаючих човнів, все більше та більше загиблих, все більше та більше роззяв.

 

 

Четверта

 

Робін спитав Анну, чи знає вона, що у нього є знаменитий на весь світ тезка:

Завжди в зеленому одязі, влучно запускає стріли з лука, відважний і розумний герой, який забирає гроші у багатих, щоб дати їх бідним ...

- Робін Гуд?

- Правильно, - підтвердив Робін.

 

 

П'ята

 

Анна замислилася.

- Ти хочеш сказати, - запитала вона нарешті, - що, якби багаті сьогодні дали гроші бідним, щоб їм вистачало хоча б на їжу та воду, стільки, щоб вони могли ходити до школи, а потім знайти роботу та жити у мирі, то тоді ніхто б не тікав?

- Не знаю, - сказав Робін.

- Бідні не покидали б свою батьківщину, щоб потрапити в багаті країни, небезпечними шляхами через море, через пустелі, через гори та через колючий дріт на кордонах?

- Не знаю, - сказав Робін.

- Де я можу навчитися стріляти з лука? – запитала Анна.

- Не знаю, - сказав Робін.

 

 

Шоста

 

Робін бачив, як Анна день у день змінює свою зовнішність: спочатку вона прийшла з зеленою стрічкою в волоссі, потім із зеленим лаком на нігтях, потім вона одягла зелений светр, а потім і зелену спідницю, і зелені туфлі. Врешті-решт вона з'явилася в школі з зеленими губами і зеленими тінями на очах, зеленим годинником, зеленим рюкзаком і зеленими браслетами, намистами і кільцями.

І чим більше зеленою вона ставала, тим більш замкнутою вона здавалася. Весь час думала, не посміхалася, уникала інших, майже не спілкувалася з Робіном.

Можливо, вона і не помітила б того, що Робін раптом прийшов в школу з зеленою кепкою на голові, якби не вчителі, які постійно просили його зняти цю зелену штуку хоча б під час уроку.

- А тобі личить зелений! - сказала Анна.

- Тобі теж, - сказав Робін.

Вони посміхнулися один одному.

- Робін Гуд завжди був веселий, - сказав Робін. - Він завжди був відкритий, в гарному настрої.

- Звідки ти знаєш?

- Я трошки про нього читав. В інтернеті і так далі.

- Добре, - сказала Анна. - А далі що?

- Поодинці Робін Гуд нічого б не домігся, зовсім нічого. Без вірних друзів, без своєї зграї він би ніколи не отримав золота і не зміг би домогтися справедливості. Ніколи!

- Хм, - задумалась Анна. - Ти хочеш сказати, що ...?

- Звичайно! - сказав Робін.

- Ну, тоді, - сказала Анна і простягнула Робіну зелене кільце. - Ласкаво просимо в зграю Анни Гуд!

 

 

Сьома

 

Тоді Анна сама залізла в інтернет і прочитала, що Робіна Гуда і його соратників називали беззаконниками. А закон беззаконників свідчив: забирай у багатих та віддавай бідним.

Потім вона прочитала, що він забирав у багатих тільки половину їх золота, грошей або прикрас, щоб вони, не дай Бог, самі не збідніли. І нарешті вона прочитала, що раніше в Англії - кілька століть тому - існувало Свято Робіна Гуда, на якому співали і танцювали, читали вірші, корчили пики, жонглювали, балансували і показували фокуси. А в кінці багаті добровільно давали гроші бідним, і давали багато. Свято Робіна Гуда проводився в День Робіна Гуда, завжди першого травня.

 

 

Восьма

 

-Відмінно! - вигукнув Робін. - Сьогодні перше травня, пішли!

- Куди ж ти?

- Туди, куди завжди йдуть всі багаті, туди, де є гроші - в банк!

І він схопив Анну за руку і побіг з нею містом.

Але перед банком з одного боку вже стояли старі чоловіки і жінки з червоними прапорами і червоними транспорантами та пронизливо свистіли в червоні свистки. А з іншого боку стояли молоді чоловіки та жінки з чорними прапорами та чорними транспорантами та намагалися перекричати свист. Між ними стояли поліцейські. А коли всі на мить замовкали, на сцені старий оратор говорив про владу грошей, яку працівники та працівниці всіх країн повинні зламати, та заїкаючись зачитував пропозиції з аркуша паперу, які Анна і Робін не розуміли, як би вони не намагалися.

І ще до того, як вони змогли почати співати чи танцювати, читати вірші, корчити пики, жонглювати, балансувати або показувати фокуси, їх нахабно прогнали:

- Тут не грають!

- Тут Перше травня - День праці!

- Зрозуміли?

 

 

Дев'ята

 

Увага. Діти! написала Аанна в інтернеті. Хто проти несправедливості? Хто за закон беззаконників? Ми заснували зграю Анни Худ! Ви хочете брати участь? Напишіть мені!

 

 

Десята

 

Вже скоро Анна стала отримувати електронні листи з усього світу.

Спочатку написав Отто: Я з вами!

Потім Ахмед, Армен, Амо, Женя і Акіра.

Марія запитала, чи можна їй перевести повідомлення Анни на іншу мову.

Звичайно!

Світлана запитала, чи можна їй переслати повідомлення Анни іншим дітям.

Звичайно!

Індіра запитала, чи можна їй перевести вже перекладене повідомлення на інші мови і переслати іншим дітям.

Звичайно! Звичайно! Звичайно!

Принцип снігової грудки: тепер хотіли брати участь і Гізо і Златко, Хайле, Багешре, Манон і Тейс, Агнета, Айлюлю і Сара, Хосе, Джон, Дьордь і Джованні, Лінг, Руї, Джінгіс, Маланка, Вайн, Хабі, Яла, Храфнхільдур, Бінтанг, Одіссей і Валуйо, Наїра, Мова, Ернесто і Янко, Джанет і Жасмин, Карамба, Патрік, Рето, Нанук, Нгуні, Свен, Закарі, Нарумол, Хоа, Габія, Раду, Тензін і Со-Юнг.

Ласкаво просимо!

 

 

     

 Одинадцята

 

- Ти вже прочитала ідеї наших нових друзів? - запитав Робін. - Що вони пропонують зробити?

- Звичайно, - сказала Анна. - Подивимося, на що ми здатні!

А запропонували вони, щоб всі діти, які приходять в школу не поснідавши, були запрошені багатими на обід, як мінімум з трьох страв: суп, друге та десерт. Негайно!

Або: щоб всі діти протестували до тих пір, поки не введуть податок на багатство, в усьому світі. Так, щоб всі діти погодилися знову робити домашнє завдання, писати контрольні і відповідати на уроках тільки тоді, коли всі, хто заробляє гроші не роботою, а самими грошима, повинні будуть віддавати половину свого прибутку. Швидко!

Або те, щоб всі люди отримували гроші в загалі  за те, що вони люди, молоді або старі, жінки або чоловіки, товсті або худі, жовті, коричневі, білі або чорні, багаті чи бідні, для всіх однакова кількість грошей кожен місяць в будь-якій країні , і саме стільки, щоб ніхто більше не повинен був голодувати або вмирати від спраги, щоб кожен міг жити, ходити в школу, добре працювати і чесною працею здійснювати свої бажання, так, все, що тільки у нього є, і все це там, де він відчуває себе вдома, так, там, де його будинок. Адже всього багатства світу вистачить на всіх людей, всюди - правда?

 

 

Дванадцята

 

- Посміхайтеся, будь ласка!

Робін направляв Анну, яка стояла у всьому своєму зеленому вбранні, перед великим банком, туди-сюди.

- Ще один крок вперед. Так, і трохи в середину, ось так, відмінно!

І тоді Робін надів на Анну ще й свою зелену кепку та - Чик! Чик! Чик! - став її фотографувати.

Найкрасивішу фотографію він відразу виставив в інтернетi: Всем привiт вiд Анни Худ!

В дома Анна написала під фотографією: «Скоро перше червня - День захисту дітей». Відтепер наш день буде називатися Днем Робіна Гуда! Ми будемо надягати зелені речі - адже що-небудь зелене кожен знайде: зелений носок або зелену стрічку, або зелений олівець, або пальмовий лист, або просто травинку - в День Робіна Гуда ми всi в зеленому підемо туди, де знаходяться гроші: в банки або до багатих людей додому, так як ми ходимо по домівках на Хеллоуїн та  не боятимемося! Але ми будемо вимагати не цукерок, нi, та  не пожертви, але справедливості! Так, для усіх! А тi, хто будуть над нами сміятися та нас проганяти, ми будемо фотографувати і виставляти в інтернетi. Тоді в наступний День Робіна Гуда ще більше зелених дітей вимагатимуть справедливості, набагато більше вже тільки через рік, та ще більше через рік! Принцип снігової грудки!

Робін спитав Анну, чи можна і йому щось написати.

- Звичайно!

Тоді він написав: «Не забувайте, що ми дорослішаємо - скоро нам керувати землею!»

Швидко почали відгукуватися діти з усіх інших країн: Так, так, так - і ми з вами!

Деякі дiти задавали різні питання: чи дозволені, наприклад, зелені окуляри, чи можна малювати плакати або знімати на камеру.

Так! Так! Так!

А першого червня, в День Робіна Гуда, Анні тільки залишилося написати:

Починайте!

 

 

 

Übersetzung: Dzhemile Umerova / Переклад: Джемiле Умерова